Бонуси спільної діяльності з дитиною і як її організувати

Бонуси спільної діяльності з дитиною і як її організувати

У багатьох батьків від думки про те, що малюк буде їм допомагати, наприклад, готувати їжу, прибирати або ходити за покупками, волосся дибки. Проте спільні заняття дарують бонуси всій родині. Про це розповідає Юлія Демиденко, експертка в навчанні, засновниця і керівниця мережі дитячих садків-шкіл Clever Kids, авторка блогу для батьків і мама чотирьох успішних дітей.

Часто батьки кажуть: «Нами не займалися, але ми ж якось виросли». Слухаєш історію про життя і розумієш: дитина постійно була з батьками в побутових справах і на роботі, з друзями і т.д. Справ було набагато більше спільних і дорослих.

Друга поширена історія, коли діти були залишені на самоплив. Їх виховувала або вулиця, або чужі люди, обставини ... Характер гартувався. Але відносини з батьками не згадуються як теплі, сімейні й, відповідно, не дають ресурсу в дорослому житті.

Зараз діти або на заняттях, або з нянею, в школі, садочку, студіях, потім мультики, ігри. Про те, як пройшов день дитини, батьки дізнаються з переказів. Але це не замінює час, проведений разом.

Сто разів показувати та зберігати позитив

Спільна діяльність - це не заняття з малюком чимось тоді, коли мама або тато раптом вирішили, що треба, а дуже делікатна форма виховання, спілкування, що дозволяє кожному розкриватися, виражати себе. Від якості часу разом залежить атмосфера в родині. Роблячи щось разом, ви пізнаєте своїх дітей краще та з іншого боку. Це про прийняття і повагу, вміння терпляче пояснювати та 100 разів показувати. Це фундамент відносин в сім’ї та модель поведінки в життєвих ситуаціях і ставлення до них.

Спільна діяльність приносить радість. Труднощі можуть виникати, ми їх вчимося спокійно вирішувати, домовлятися, чути кожного, поважати, бути гнучкими. Не вийшло покататися на велосипедах через дощ? Посидимо біля каміна або поїдемо в кіно, зіграємо в настільну гру. Своїм прикладом вчимо приймати зміни, не сумувати, не засмучуватися, шукати рішення. Зберігаючи позитив у звичайних життєвих ситуаціях, ви вчите дитину дуже важливим у житті речам, звичайно, якщо хочете бачити її щасливою й успішною. Наявні школи цьому не вчать.

Важлива залученість батьків. Приділяючи час дитині, іншими справами не займаємося: почту не перевіряємо, телефон відкладаємо - робочі чати, дзвінки та соцмережі можуть зачекати. Повний контакт набагато важливіший та цінніший для дитини, ніж ваша присутність поряд.

Діти, не отримуючи повної уваги в спільних заняттях, потім не перемикаються на самостійну діяльність. Якщо не поєднувати час з дітьми та «невідкладні» справи, часу на повноцінне спілкування потрібно менше. Ідеї для спільної діяльності можна знайти в усьому.

Внесок за інтересами та віком

Відпочинок «всі по різних кімнатах», безумовно, потрібен. Але якщо говорити про «спільно», то краще сходити в парк разом, подорожувати разом, обговорювати щось, пакувати речі. Якщо вихідний вдома - граємо в ігри настільні або активні, дивимося фільм, готуємо улюблену всіма страву. “У нашій родині це частіше десерт: пиріг, торт”, - ділиться Юля.

Кожен, навіть малюк, який сидить в дитячому стільці, може брати участь. А якщо зовсім маленький, бути поруч і спостерігати. Не відмовляйте дитині в участі в родинній справі зі словами: «Вона ще маленька». Просто підберіть навантаження за віком. В рамках спільної діяльності розподіляються ролі за інтересами. Якщо дитина не хоче возитися з тестом, то прикрашає або в духовку ставить. Незначного вкладу не буває.

Коли разом читаємо, то кожен висловлює свою думку. Неправильних думок немає, важливо, щоб думка була й мала право на існування без осуду і виправлення - так формується повага та довіра.

Корисні й потрібні сімейні справи

Домашні обов’язки я називаю «внесок в сім’ю». Наприклад, коли у нас був сад, ми разом доглядали за ним, збирали урожай або листя. Потім дружно їли зібрані фрукти або валялися в листі. Поїздка за продуктами - теж спільна діяльність. Дитина завантажує візок або вибирає товари, про які домовилися заздалегідь. У побутових ситуаціях виховуємо власним прикладом, а не фразами про те, як слід поводитися. Хоча й такі інструкції дитині теж потрібні в деяких випадках. Наприклад, коли йдемо в театр.

Як бути з домашкою?

Уроки не мусять бути постійною спільною роботою. Лише іноді й тоді, коли дитина звернулася за допомогою. Якщо ви знаєте, що завдання їй під силу, не соромтеся сказати: «Я допомагаю тобі тим, що не допомагаю». І поясніть, що, роблячи зараз за дитину, ви прирікаєте її на поганий результат під час тесту в школі, тоді, як ви знаєте, що вона може це зробити. Запропонуйте спробувати самій.

Якщо шкільний проєкт заданий як спільний або ви виготовляєте щось творче вдома (виріб, листівку комусь на день народження), не робіть це самі! Дайте дитині можливість пробувати, почуватися повноцінною, а не неспроможною в порівнянні з вами. Вчіться пишатися роботами своєї дитини, не порівнюючи і не оцінюючи відразу, а ставлячи питання, хвалячи, щиро цікавлячись. І тільки в кінці побіжно можна сказати, що наступного разу дитина може звернути увагу на це або додати щось.

Спільна діяльність і «знаходженням разом» - принципово різні стани. Наприклад, уявіть підготовку до свята. Можна найняти команду аніматорів, які влаштують свято. Або готувати його всією родиною. Розподілити ролі, кому що подобається робити, хто що може: від планування, підготовки запрошень до самого свята, де не бігаємо і не здіймаємо метушню зі словами «Все добре?». А розслабляємося та отримуємо задоволення.

“В нашій родині на Масляну Даша готувала з бабусею млинці, Федя з татом майстрували опудало, Арина допомагала вдома. Потім всі разом чудово провели час в саду з гостями, насолоджуючись частуванням та іграми”, - наводить приклад Юлія.

Бажаємо вам, щоб будь-яка спільна діяльність родини радувала, смішила, заряджала всіх, збагачувала й надихала!

Більше відповідей на найважливіші питання батьків - у власному блозі Юлії Демиденко

А якщо ви шукаєте садок, де ваша дитина навчиться бути самостійною, успішною, ініціативною і активною - запрошуємо до Clever Kids. Ми # РостимоВеликих вже 17 років. Понад 2000 наших випускників вступили в кращі школи та університети різних країн. Запишіться на екскурсію в зручний для вас час в будь-яку локацію, щоб познайомитися з садком і командою. Чекаємо вас!

Інші статті блогу
20 Лютого 2024
В БІЗНЕС-ШКОЛІ МІМ СТАРТУЮТЬ ЧОТИРИ ПРОГРАМИ PRE-MBA!
Ставайте бізнес-лідерами нового формату разом з МІМ!
14 Лютого 2024
OPEN DOORS DAY by Clever Kids!
Шукаєте місце, де ваша дитина зможе розвиватися та весело проводити час? Clever Kids — ідеальний вибір!
10 Лютого 2022
Поради батькам першокласників: як підтримати дитину та допомогти їй адаптуватися до школи
Вступ до першого класу - один з найскладніших етапів в житті дитини. Це час адаптації до нових умов, фізичні та емоційні навантаження, що постійно зростають. Як зробити так, щоб навчання в першому класі не перетворилося на муку для дитини та всієї родини? Як допомогти першокласнику адаптуватися до школи й не втратити інтерес до занять?
Зареєструватися
11