Обов’язки дитини по дому. Як привчити дитину самостійно виконувати домашні обов’язки

Обов’язки дитини по дому. Як привчити дитину самостійно виконувати домашні обов’язки

У дитини мусять бути обов’язки по дому? Так, це нормально, коли батьки доручають дітям нескладну роботу. Обов’язки — це не просто допомога батькам. Це можливість зробити свій внесок і стати повноправним членом сім’ї. Як привчити дитину виконувати завдання по дому й допомагати батькам з радістю? Своїми рекомендаціями поділиться Юлія Демиденко, експертка в освіті, президент Clever Kids International Inc., CEO & Founder сім’ї шкіл-садків Clever Kids, авторка освітнього блогу та онлайн-проєкту для батьків Easybaby, щаслива мама чотирьох успішних дітей.

Як привчити дитину допомагати

Хочете, щоб ваша дитина навчилася вам допомагати, завжди робила це з радістю й виросла самостійною людиною? Тоді дотримуйтеся простих правил:

1. Зробіть так, щоб перший досвід допомоги був приємним. Нехай дитина сприймає його, як великий внесок в сім’ю або дуже важливу справу. Покажіть, що кожен член родини відповідає за конкретні справи й кожен їх виконує, дотримуючись позиції «я вибираю й роблю».

Приготуйте велику дошку для записів. Сюди зручно вносити всі справи на кожен день у вигляді списку. Можна розділити аркуш і вписати справи в 3 графи — ранок, день, вечір. Можете придумати й практикувати свої категорії. Наприклад, роблю в кімнаті, роблю по дому, дбаю про себе. Якщо ваша дитина зовсім маленька й не вміє читати, тоді позначайте її справи картинками.

2. Пропонуйте дитині справи за віком та інтересами, щоб вона могла успішно впоратися.

3. Разом з дитиною складіть графік домашніх обов’язків. Там відзначте частоту, з якою вона повинна виконувати свої справи. Обов’язково дайте чіткі інструкції дитині та переконайтеся, що вона все зрозуміла. Якщо треба, поясніть кілька разів. Проговоріть вголос, з якою періодичністю потрібно виконувати доручення — що доведеться робити один або кілька разів на день, а що — раз в тиждень.

Коли дитина зробить свою роботу — неодмінно відмічайте це разом з нею в графіку та похваліть. 4. Давайте можливість вибирати. Наприклад, якщо вирішено, що дитина застеляє свою ліжко, то хай вона сама вирішить, як саме. Пропонуйте вибір — пропилососити або помити підлогу. Дітям необхідно відчувати свою важливість та власні можливості. Так вони долучаються до світу дорослих. Отримуючи під свій контроль і управління маленькі завдання, діти не прагнуть командувати дорослими там, де їм для цього бракує досвіду, знань і повноважень.

Що можна доручити дитині? Ось короткий список обов’язків:

• в 1-2 роки - викинути підгузок у відро для сміття, витерти стіл після малювання;

• у 2-3 роки - прибрати книжки та іграшки на місце;

• в 4-5 років - забрати пошту, полити квіти;

• в 6-8 років - скласти свої речі, зібрати сміття з кошиків, згребти листя в саду;

• в 9-12 років - готувати просту їжу, пилососити або мити підлогу.

Детально - читайте в нашій статті (посилання на статтю про Список домашніх справ по вікових групах) 

Що робити, якщо дитина відмовляється допомагати, робить уроки без особливого старання і годинами сидить з гаджетами?

Не бійтеся вмикати строгість і обмежити користування електронними пристроями. Так ви звільните час для корисних занять сина чи доньки. (Можна дати посилання на статтю про дитину і гаджети, вже написана). Навіть якщо дитина бунтуватиме проти вашого контролю над гаджетом, не здавайтеся і не поступайтеся - вона не зможе довго байдикувати й візьметься за корисні справи.

Найголовніше правило - нехай домашні обов’язки дітей будуть не тягарем, а відчуттям великого внеску в родину, розумінням того, що він потрібен і корисний. Обов’язково хваліть і дякуйте дитини, щоб закріплювати позитивний досвід. І пам’ятайте - важливо, щоб дитина усвідомлювала і приймала систематичність своїх завдань. Один або кілька разів на день, раз на тиждень - все це обговорюйте й малюйте в графіку. Так звичка допомагати по дому стане регулярною та системною.

Clever Kids - як ростуть самостійні й відповідальні діти

У дитячих садках-школах Clever Kids особлива увага приділяється тому, щоб діти росли самостійними, відповідальними, активними та самодисциплінованими. У садочках і школах дотримуються принципів Стівена Кові, які виховують в дітях лідерські якості.

Малюки та учні Clever Kids активні в садку, школі та вдома. Вони вчаться ставити цілі, планувати кожен свій крок. Коли мова йде про допомогу чи обов’язки, то діти роблять усвідомлений вибір не тому, що «треба», а тому що «я хочу, це корисно для мене».

Приходьте на індивідуальну екскурсію в Clever Kids! Ви побачите, з яким задоволенням діти сервірують столи й прибирають посуд після обіду, як стежать за грядками на городі та рослинами в класах, швидко застеляють ліжко й складають іграшки.

 

Інші статті блогу
20 Лютого 2024
В БІЗНЕС-ШКОЛІ МІМ СТАРТУЮТЬ ЧОТИРИ ПРОГРАМИ PRE-MBA!
Ставайте бізнес-лідерами нового формату разом з МІМ!
14 Лютого 2024
OPEN DOORS DAY by Clever Kids!
Шукаєте місце, де ваша дитина зможе розвиватися та весело проводити час? Clever Kids — ідеальний вибір!
10 Лютого 2022
Поради батькам першокласників: як підтримати дитину та допомогти їй адаптуватися до школи
Вступ до першого класу - один з найскладніших етапів в житті дитини. Це час адаптації до нових умов, фізичні та емоційні навантаження, що постійно зростають. Як зробити так, щоб навчання в першому класі не перетворилося на муку для дитини та всієї родини? Як допомогти першокласнику адаптуватися до школи й не втратити інтерес до занять?
Зареєструватися
11