Виховання ековідповідальності - навіщо потрібне екологічне виховання

Виховання ековідповідальності - навіщо потрібне екологічне виховання

Планета за крок від глобальної екологічної катастрофи. Величезна кількість сміття й токсичних відходів, брудне повітря, зміна клімату, вимирання тварин і загибель рослин - такий результат діяльності людей і безвідповідального ставлення до природи.

Всім зрозуміло, що дорослі повинні не тільки дбати про природу, а й вчити цьому дітей. Але що саме дає ековиховання дітям? Які в ньому плюси для конкретної дитини? Про це розповість Юлія Демиденко, мама чотирьох успішних дітей, СЕО та засновниця мережі садів-шкіл Clever Kids, авторка освітнього блогу для батьків.

Виховання екосвідомості - навіщо це потрібно

Щоб привчити дітей тримати свій будинок, свою планету в чистоті, необхідно виховувати дбайливе до неї ставлення з раннього дитинства.

Ековиховання - це не тільки спосіб сформувати у дитини екологічну усвідомленість, дбайливе ставлення до природи та екозвички. Ековиховання корисно для кожної конкретної дитини, для її поки ще маленької, але унікальної особистості. Звичка дбайливо й уважно ставитися до довкілля вміщує безліч плюсів для дітей. Контакт з природою - це:

1. Здоров’я. Час, проведений на природі, зміцнює імунітет. Прогулянки та ігри на природі - це фізична активність, яка розвантажує тіло дитини після довгого сидіння на уроках в школі й за виконанням домашнього завдання, а ще знімає навантаження з очей і є профілактикою короткозорості.

2. Всебічний розвиток. Природа залучає всі органи чуття дитини - адже можна не тільки подивитися, а й помацати. Через їхню активну роботу розвиваються когнітивні здібності – пам’ять, мислення, увага. Дитина вчиться спостерігати, досліджувати, аналізувати явища, які вона зауважує, розвиває системне мислення, відстежуючи взаємозв’язки, процеси і явища в природі. Навіть діти, які зазвичай не люблять вчитися, із задоволенням засвоюють нові знання, маючи контакт із природою - краще чують і глибше засвоюють знання.

3. Розвиток емпатії та емоційного інтелекту. Коли ми бачимо, як влаштований світ, ми з більшою любов’ю починаємо ставитися до речей навколо. Дитина вчиться співпереживати і справлятися з розумінням, що є вчинки незворотні, що не все можна виправити й повернути - зірваний листок не вийде «приростити» назад. Формується потреба дбати про інших.

4. Духовний і морально-етичний розвиток. Дитина розуміє, що раз він може на щось впливати, значить, він може керувати своїм життям. Він усвідомлює свою міць, починає вірити у свої сили. Єднання з природою дає розуміння себе як частки світу і відчуття контакту зі світом. А також це потужне джерело ресурсу.

5. Естетичне сприйняття світу. Спостерігаючи за красою природи, дитина вчиться тому, що чистота і краса в її кімнаті, у дворі, у парку, в лісі - це норма, інакше не повинно бути.

Кращий досвід Clever Kids у вихованні ековідповідальності у дітей

У школах Clever Kids вже понад 10 років приділяють величезну увагу екоусвідомленості. Серія практичних уроків, програма розвитку екозвичок вчить дітей дбайливо ставитися до природи й ділитися своїми знаннями з рідними, друзями.

Учні Clever Kids:

• вчать членів родини сортувати побутові відходи;

• стежать за витратами й дбайливим використанням ресурсів - води, електрики і вчать батьків економити їх;

• користуються багаторазовим пакуванням і екосумками;

• висаджують дерева в парках і в лісі;

• доглядають за городом на території школи;

• готують проєкти на захист тварин на межі зникнення;

• роблять одяг для ляльок з вторсировини;

• придумують, як використовувати старі речі (пластикові трубочки, кришки) повторно, реалізують свої ідеї.

В рамках проєктів #Амбасадоризнань і #KidsSaveTheWorld створюють відеоролики з майстер-класами, лайфхаками. У них діти розповідають про те, як захищати тварин, робити екоіграшки та декоративні елементи зі старих речей. А ще показують, як разом з батьками садять дерева та квіти, прибирають сміття в лісі. Учні Clever Kids усвідомлюють, що навіть маленька людина вже може внести свій внесок у порятунок планети.

Як ми прийшли до такого результату?

У школах Clever Kids працює програма виховання екосвідомості. Її мета - викликати зацікавленість проблемами екології, стимулювати дітей до пошуку відповідей на питання, що стосуються вимирання тварин і рослин, забруднення довкілля, шукати варіанти розв’язання проблем.

Ми самі показує приклад того, як можна та потрібно піклуватися про природу. Свої знання учні Clever Kids використовують кожен день в школі, вдома, передають їх рідним та друзям. Вони почуваються справжніми героями, які рятують планету!

Комплексна програма виховання відповідального ставлення до екології містить:

• щоденні бесіди про те, як важливо берегти природу;

• блок уроків і майстер-класів «Я і моя планета», експериментальні заняття, на яких учні вивчають ресурси Землі, дізнаються, як впливають відходи на все живе, вчаться берегти природу;

• заняття з ековідповідальності з учителями та батьками;

• проєкти й заходи, в яких беруть участь діти та батьки - покази моделей одягу, виставки виробів з вторинної сировини;

• щоденні екопрактики - діти збирають пластикові кришки, батарейки, які відпрацювали свій термін, макулатуру та приносять їх в Clever Kids. Далі ці матеріали передаються на утилізацію або використовуються в проєктах - наприклад, створення декору або іграшок. Учні економно витрачають ресурси - аркуші паперу заповнюють з двох сторін, повторно використовують матеріали при підготовці декору до свят.

• В Clever Kids не використовують повітряні кульки та пластиковий посуд.

• Турбота наших дітей про природу проявляється в реальних справах. На 50-річчя Дня Землі учні Clever Kids спільно з Earth Day Ukraine підготували екоурок. У ньому вони докладно розповідають про екологічні проблеми планети і про те, до чого вони можуть призвести, чим загрожує Землі байдужість людей і як можна виправити ситуацію.

Для наших учнів ми створили величезну колекцію книг, брошур і постерів про раціональне використання природних ресурсів.

Для учнів Clever Kids День Землі - не просто дата в календарі. Це кожен день, коли вони дбають про чистоту й добробут планети, рятують її. Приходьте на індивідуальну екскурсію і переконайтеся в цьому.

Інші статті блогу
05 Жовтня 2021
Як визначити таланти та здібності дитини
Пам’ятаєте, як в дитинстві нас запитували: «Ким хочеш стати?». А ми відповідали невлад: «Космонавтом, лікарем, вчителем». Батьки схильні до того, щоб визначати спеціалізацію дитини з раннього дитинства і наполягати на розвитку одного таланту. Не поспішайте - інтереси дитини тільки формуються.
26 Серпня 2021
Басейн для здоров’я дитини
Яка дитина не любить воду, а батьки не мріють, щоб їхня дитина впевнено плавала? Заняття плаванням зміцнюють м’язи всього тіла, розвантажують хребет, вода й дихальні вправи добре впливають на нервову систему та імунітет. Діти обожнюють воду! В Clever Kids навіть найменші вчаться плавати разом з тренером. І вміють! Знають і дотримуються правил безпеки на воді, освоюють різні стилі плавання.
28 Липня 2021
Я сам: самодисципліна, самомотивація, самостійність
Як батьки, ви напевно хочете, щоб ваша дитина росла самостійною. Водночас ви не хочете включати авторитарні методи виховання, а чекаєте, поки «вона сама», коли «підросте». Але час летить, а ініціативи у дитини не додається. Чому так?