Я сам: самодисципліна, самомотивація, самостійність

Я сам: самодисципліна, самомотивація, самостійність

Як батьки, ви напевно хочете, щоб ваша дитина росла самостійною. Водночас ви не хочете включати авторитарні методи виховання, а чекаєте, поки «вона сама», коли «підросте». Але час летить, а ініціативи у дитини не додається. Чому так?

Самостійність, самомотивація, самодисципліна - ці навички необхідно розвивати у дитини з раннього віку. Про важливість навичок «Я сам», і про те, яку роль в їх формуванні може зіграти школа, розповість Юлія Демиденко, СЕО та засновниця родини садів-шкіл Clever Kids, авторка освітнього блогу для батьків і мама чотирьох успішних дітей.

Навіщо дитині потрібна самодисципліна і вміння бути самостійною

Самостійність - це не тільки вміння дитини обходитися без батьків в будь-якій ситуації. Це набагато більше:

• самомотивація;

• самостійне ухвалення рішень;

• самообслуговування;

• відповідальність.

Самостійність - важлива умова підготовки до шкільного життя й успішної адаптації до нових умов. Навіть підготовлена дитина, яка приходить до школи, уміючи читати та писати, але не навчена доводити почату справу до кінця, проходить адаптацію важко, втрачає впевненість у своїх силах. Якщо він інтелектуально розвинений, але не має досвіду самообслуговування і самомотивації, звик до сторонньої допомоги, то виникнуть проблеми з самооцінкою.

Самостійність допомагає дитині:

• усвідомлювати та відстоювати свої кордони;

• мотивувати себе;

• справлятися з емоційним і фізичним навантаженням, які постійно зростають;

• концентруватися, розуміти важливість і цінність роботи, доводити до кінця навіть нудне завдання.

Самостійна дитина зуміє сказати: «Ні!» та не піде за деструктивним лідером. Вона розвиває в собі хороші звички.

Самодисципліна допомагає керувати часом, правильно розставляти пріоритети. Дитина знає, що спочатку потрібно зробити домашню роботу, а потім розслабитися, вона не чекає, поки батьки почнуть бігати навколо з нагадуваннями. Самодисципліна дає можливість вирішувати - робити або не робити що-небудь. Наприклад, як багато хто, кинути папірець на асфальт або донести сміття до урни.

Уміння бути відповідальним сприяє досягненню успіху в обраній справі. Дитина сама обирає, чим займатися, як творити. Але відповідальність допомагає виділяти на роботу достатньо часу, робити її якнайкраще.

Відсутність у дитини навички самостійності та всіх її складових можна помітити з перших років.

З віком проблема посилюється, симптоми стають серйозніше:

• у 2 роки дитина не може дочекатися, коли дорослі закінчать розмову, постійно перебиває;

• в 6 років їй постійно нудно, вона не може придумати собі заняття, не вміє сама скласти речі, розсортувати іграшки - зробити свій внесок в сім’ю;

• в 10 років відсутність дисципліни призводить до того, що дитина починає слідувати за деструктивними дітьми, не робить домашню роботу. Як тільки дорослі йдуть, замість занять перемикається на перегляд телевізора або пірнає в гаджети;

• в 14 років підліток ігнорує певні обмеження, робить потайки від батьків якісь речі, які вони не схвалять;

• в 17-18 років прогулює заняття в інституті, втрачаючи можливість стати професіоналом.

Якщо дитина росте самостійною – вона почуватиметься впевнено в будь-якій ситуації, знаючи, що не розгубиться, зіткнувшись з важкими та небезпечними ситуаціями, з гордістю зможе сказати: «Я сама!»

Як розвивають самодисципліну в школі Clever Kids

Чимало приватних садків і шкіл настільки опікуються своїми вихованцями, що наймають асистентів, які замість дітей розкладають на столах предмети для занять. Або надмірно піклуються про дітей, роблячи за них найдрібніші речі. Насправді це тільки шкодить дітям! В Clever Kids ми діємо інакше. Ми вважаємо, самостійність розвивають прості щоденні дії, в тому числі в садку чи школі. Дитина може сама засунути стільчик, віднести порожні тарілки після обіду. Це не брак турботи про дитину, адже «доводиться прибирати за собою», а усвідомлене формування навички самообслуговування.
Ми щодня навмисно даємо дітям завдання, які допомагають розвивати самостійність і відповідальність.
Самодисципліна наших учнів відточується, коли вони самі ставлять собі цілі по СМАРТ, планують виконання своїх завдань і персональних проєктів. Для самомотивації кожен учень дотримується персоналізованого плану. Він складений з урахуванням сильних і слабких сторін кожної дитини, її інтересів, здібностей. Це дозволяє зберігати та підтримувати інтерес до навчання, освоювати програму у власному темпі і розвиває проактивність. А всі досягнуті успіхи ми обов’язково закріплюємо і святкуємо!
Самостійність наших учнів - це створені ними цікаві проєкти по збереженню ресурсів, порятунку тварин під загрозою вимирання, організовані дітьми навчальні уроки в рамках проєкту #Амбасадори знань, турбота про рослини в класах і на грядках на території та багато іншого. В Clever Kids діє власна фінансова система, валюта, виходить медіа, проводяться підприємницькі ярмарки. Все це організовують самі діти. Саме вони виконують роботу журналістів, редакторів, фотографів, відеооператорів і режисерів, менеджерів і підприємців.
В Clever Kids ми вчимо дітей самостійно ухвалювати рішення, відстежувати свої емоції й керувати ними, вирішувати конфлікти - розвиваємо ці та багато інших навичок для успіху в житті. Учні в Clever Kids вчаться ефективніше - отримують знання і навички, кількість і якість яких набагато перевищує обсяг, передбачений державною освітньою програмою для початкової школи. І головне - реалізують свої знання на практиці тут і зараз. Батьки наших учнів відзначають, що діти стають більш самостійними, впевненими, допитливими й активними.

Хочете, щоб ваша дитина росла самостійною успішною особистістю? Приходьте на індивідуальну екскурсію в Clever Kids!

Інші статті блогу
05 Жовтня 2021
Як визначити таланти та здібності дитини
Пам’ятаєте, як в дитинстві нас запитували: «Ким хочеш стати?». А ми відповідали невлад: «Космонавтом, лікарем, вчителем». Батьки схильні до того, щоб визначати спеціалізацію дитини з раннього дитинства і наполягати на розвитку одного таланту. Не поспішайте - інтереси дитини тільки формуються.
26 Серпня 2021
Басейн для здоров’я дитини
Яка дитина не любить воду, а батьки не мріють, щоб їхня дитина впевнено плавала? Заняття плаванням зміцнюють м’язи всього тіла, розвантажують хребет, вода й дихальні вправи добре впливають на нервову систему та імунітет. Діти обожнюють воду! В Clever Kids навіть найменші вчаться плавати разом з тренером. І вміють! Знають і дотримуються правил безпеки на воді, освоюють різні стилі плавання.
26 Липня 2021
Навчаємо вчитися. Як навчити дитину вчитися самостійно, успішно та свідомо?
Уявіть, ви відправили вашого першокласника до школи, та з добрих намірів допомагаєте йому з домашнім завданням. Перевіряєте, контролюєте, виправляєте помилки, нависає над дитиною, поки вона терпить і мріє, щоб все це закінчилося. Але що далі? Як довго ви готові контролювати вашу дитину, перш ніж переконаєтеся, що вона може вчитися самостійно?