М’яка адаптація до дитячого садка в простих і зрозумілих правилах

М’яка адаптація до дитячого садка в простих і зрозумілих правилах

Йде ваша дитина до школи або в садок, головне, що їй потрібно - позитивно налаштовані й завжди готові підтримати батьки.

Яким би чудовим не був садок або школа, куди вирушає дитина, важливо розуміти, що періоду адаптації не уникнути. Адже адаптація - це не щось страшне, що трапляється з примхливими дітьми і поганими батьками. Адаптація - це процес звикання до нового: нових умов, людей і активності.

Що ми здатні зробити для того, щоб дитина швидше і легше адаптувалася до дитячого садка, а також відчувала нашу турботу й підтримку? Своїм досвідом проходження адаптації ділиться Юлія Демиденко, експертка в навчанні, засновниця і керівниця мережі дитячих садків-шкіл Clever Kids, авторка блогу для батьків і мама чотирьох успішних дітей.

ВСЕ БУДЕ ДОБРЕ

Налаштуйтеся на те, що все буде добре і дотримуйтеся цієї безпрограшної позиції. Ви хоч трохи сумніваєтеся: а чи не зарано? А чи той заклад? А може, нехай ще вдома посидить? Значить, ви не впевнені у своєму виборі. Шукайте варіанти далі.

Тільки коли відпадуть сумніви, що пора, і ви знайшли найкраще місце - тоді відводите і фокусуєтеся на успіх: малюкові сподобається й у вас все вийде. Це спільна робота батьків і малюка. Мамі теж потрібно відпустити малюка. Він відчує, що ви за нього спокійні та буде спокійніше сам.

“Коли я привела свою дочку Зою в клас, я знала, що про неї подбають. Я добре знаю цю школу і консультую їх по деяких аспектах. Тому я була спокійна і знала, що можу довіряти педагогам. Дочка це відчула, тому перше знайомство відбулося успішно”, - Юлія наводить приклад молодшої доньки Зої.

ПІДГОТОВКА ДОПОМОЖЕ УНИКНУТИ СТРЕСУ

Заздалегідь складіть змінний одяг, улюблену пляшечку, іграшку. Якщо малюк звик до соски, то садок - не найкращий час від неї відмовлятися. Не додавайте стресу дитині. Від соски можна відучувати пізніше. Зберіть разом невеликий рюкзак. Нехай малюк знає, що це його речі, і він бере їх з собою. Розмовляйте про школу і садок. Говоріть, як пишаєтеся тим, що він вже готовий туди йти. Увечері та вранці говоріть про те, куди він піде, і які приємні моменти його очікують.

“Зоя, наприклад, дуже любить все м’яке і приємне на дотик, - ділиться Юлія. - Коли дочка брала в садок своє мишеня, то почувалася комфортніше. Не варто позбавляти дітей улюблених іграшок на період адаптації, це зайвий стрес”.

ІНДИВІДУАЛЬНА СТРАТЕГІЯ

Ви знаєте свою дитину краще за всіх. Тому вам слід визначатися з важливими адаптаційними моментами, наприклад, де і як краще

приєднуватися до занять. Юлія Демиденко часто рекомендує починати під час прогулянки на дитячому майданчику. Діти познайомляться, обстановка сприяє приєднатися до гри, а оточення майданчика цілком звичне для кожного малюка.

Через 2 дні після участі у прогулянці можна переходити в клас. Наприклад, на третій день після прогулянки йдіть не додому, а в клас з усіма дітьми.

Підхід повинен враховувати всі обставини. Так, виходячи з розкладу всієї родини того періоду, я розуміла, що почати адаптацію дочки на прогулянці не вийде. Поки б ми розвезли дітей по школах, й вона дочекалася прогулянки у своїй школі, вона б уже втомилася. Вирішивши, не шкодуйте, все йде, як мусить бути. Адаптація Зої почалася відразу в класі.

У всіх свій темп звикання до нового: хтось через 2-3 дні трохи освоїться і можна заходити в клас, а комусь потрібен тиждень прогулянок перш ніж перейти в новий простір. Орієнтуйтеся на настрій малюка і готовність рухатися далі.

Стратегію обговоріть заздалегідь з вихователем: коли приходите, коли йдете, де перебуваєте в класі, скільки днів, як вашу дитину легше заспокоїти. Обумовивши деталі - приступайте й наберіться терпіння.

ПЕРШІ ВІДВІДУВАННЯ

Головне - не гарячкуйте! Навіть якщо дитина пішла з задоволенням, надлишок емоцій або зайва напруга пізніше може спрацювати в мінус.

Тривалість перших відвідин:

до 2-х років-30 хвилин

від 2-3-х років -1 година

4-5 років - 1,5 години

Краще підігрівати і підтримувати інтерес і цікавість малюка. Йдучи, завжди дякуйте вихователю і говоріть: «До побачення!». Це покаже дитині ваші з вихователем довірливі відносини.

Якщо ви доброзичливі та довіряєте іншим - довіряє й дитина. Називайте вихователя на ім’я, не «тітонька». Тіток багато, й вони могли бути різними. А вам потрібні позитивні або нові асоціації.

ЗАХОДИМО ДО КЛАСУ

Заходьте з малюком, якщо ви йому потрібні. Зі свого досвіду скажу, що до трьох років - це обов’язково. Вітайтеся самі, звертайтеся на ім’я до вихователя і знайомте малюка. Присядьте, будьте на його рівні. Не змушуйте: «Скажи здрастє». Самі вітаєтеся, й він з часом почне. Сідайте на стільчик біля входу (заздалегідь обговоріть) і «йдіть» вирішувати свої справи. Вас немає. Гаджет може зайняти вас і це прекрасно, звичайно, якщо він не є здобиччю вашої дитини. В такому випадку книга або хитрість - покладіть телефон або планшет в книгу або в обкладинку.

Якщо у вас виникають питання або коментарі, записуйте. Не відвертайте увагу вихователів в цей момент. Безпека всіх дітей - їх головне завдання. Повірте, мені завжди є що прокоментувати, виправити, направити. Але я себе стримую й пишу, а рот на замку. Всі питання, рекомендації, обговорення - після і без дітей.

Дитина вчиться перемикатися на іншого дорослого. Якщо підходить до вас, не реагуйте, чекайте, коли до неї підійде вихователь. Досвідчений педагог витримує паузу, щоб не злякати.

Не варто говорити дитині: «Йди, не бійся, всі грають, і ти» або «А ти тут жмешся ...». Чим більше ви відштовхуєте, тим більше утримуєте біля себе. Розслабтеся.

ВИХОДИМО З КЛАСУ

Завжди попереджайте дитину, що виходите! Не слухайте кабінетних психологів, що радять тихо вислизнути. Такі зникнення травмують дітей, затягують адаптацію й підривають довіру до батьків. Приблизно на 3-й день скажіть, що вам необхідно вийти в туалет, зателефонувати, випити кави, купити щось, і ви відразу повернетеся. Як правило, дитина вже готова відпустити. Повертайтеся через 5-7 хвилин. Подякуйте малюку. На наступний день виходьте кілька разів і до 10 хвилин. Спостерігайте за його реакцією.

Я вперше вийшла з класу на 5 хвилин, попередивши доньку і сказавши, куди йду. Наступного дня вчинила так само. А через кілька днів виходила на 15 і 20 хвилин, повідомляючи дитині, куди я йду і через скільки повернуся.

ТУАЛЕТ ДИТИНИ

У перші кілька днів будьте готові, що ви будете супроводжувати малюка в туалет, поступово перекладаючи цю турботу на вихователя. Точніше, вихователь сам повинен акуратно бра

ДРУГИЙ ТИЖДЕНЬ АДАПТАЦІЇ

Заходьте в клас і пробуйте через певний час знову виходити 1-й раз на 10 хвилин, потім на 20-30. Будьте поруч. Якщо що, вас покличуть. Не вривайтеся, навіть якщо дитина розплакалася.

Пригадую, як у молодшої дочки забрали іграшку. А якщо Зоя незадоволена, вона почне все кидати навколо й гнівно обурюватися. Я не заходила. Я б зробила гірше. Вона б мені пояснювала, як її образили, а це не моя територія і я не можу «наводити порядки». Звісно, якщо я хочу, щоб донька звикла і навчилася спілкуватися. Їй би здалося, що я її не захистила. Я чекала, поки Зоя заспокоїться. Потім вона мені розповідала, але вже без сліз. Я кивала, співчувала, але не більше. Це життя. Після занять і вже без дітей з’ясувала, як і що сталося. Ми заздалегідь обумовили, як вона буде поводитися в разі таких спалахів гніву.

ВИХІД ІЗ КЛАСУ НА 2-й ДЕНЬ 2-го ТИЖНЯ

Відведіть дитину в клас, але не сідайте. Скажіть, що підете в туалет або дзвонити по роботі, наприклад. Поверніться через 30 хв. Посидьте ще пів години й скажіть, що вийдете і повернетесь після того, як малюк погуляє і пообідає. Якщо дитина не знайома з такими поняттями, говоріть про те, про що вона знає. Повертайтеся, коли обіцяли.

Так, на другому тижні відвідування садка я сказала доньці, що піду зателефонувати по роботі та заберу її після того, як вона пообідає і погуляє. І пішла на 3 години. Зоя відпустила мене спокійно, а зустріла - з задоволенням. Тепер закріплюємо пройдене і працюємо з тим, щоб ваша дитина могла залишатися в садку до сну.

Тримайте слово! Будьте пунктуальні до секунд. Це про довіру - ви не залишили й не забули про малюка. Краще прийти раніше, ніж спізнитися. Дитина насилу відпустить вас наступного разу або не відпустить, якщо ви не прийшли, коли обіцяли. Якщо обіцяли після обіду, прийдіть раніше. До моменту, коли вона поїсть, ви вже повинні стояти та посміхатися. Діти не орієнтуються в годинах і часі, але їм зрозумілі такі речі як «після сну», «після прогулянки». Ви не можете підвести.

ОБІД

Заздалегідь обговоріть з вихователем, чи потрібно допомагати дитині або вона їстиме сама. Моя дочка Зоя їсть сама стільки, скільки вважає за потрібне. У нових умовах діти можуть не їсти або їсти мало, і це абсолютно

нормально. Краще не змушувати, а тільки пропонувати допомогу і допомагати, якщо дитина дозволила. Не намагатися догодовувати. Це теж стрес. А стрес - це хвороба і все спочатку.

КОЛИ МОЖНА ЗАЛИШАТИ ДИТИНУ СПАТИ

Через 2-3 тижні, коли дитина освоїлася, адже заснути в незвичній обстановці - дуже складно. Малюк повинен почати довіряти вихователям і познайомитися з простором.

ТИЖДЕНЬ ТРЕТІЙ

Можна починати забирати дитину після сну. Коли звикнете, поступово додаючи по годині в день, доводите до певного режиму. Наприклад, до 19:00, коли ви зможете забрати дитину після роботи.

ПРОЩАЙТЕСЬ

Будьте спокійні в момент, коли розлучаєтеся з дитиною. Діти відчувають тривогу, а якщо мама спокійна - спокійні й вони. Не потрібно сліз і розповідей про те, як ви будете сумувати. Ви привели дитину туди, де їй буде добре. Навіщо засмучуватися?

В БУДЬ-ЯКИЙ МОМЕНТ

Щось може піти трохи не так, як ви очікували. Налаштуйтеся на те, що «крок вперед і два назад» - це нормально. Зберігайте впевненість і позитивний настрій у себе та малюка.

ПІСЛЯ САДКА

Дитина вдома може бути надмірно емоційна - таке буває. Стільки нових вражень, людей і подій. Ваша підтримка, увага і дотримання режиму, щоб уникнути перевтоми, допоможуть малюкові впоратися. Перевтома, напруга фізична та емоційна можуть привести до захворювань. Ви цього не хочете. Рухайтеся повільно.

КОЛИ ЗАКІНЧУЄТЬСЯ ПЕРІОД АДАПТАЦІЇ

Зазвичай повна адаптація займає 6-8 тижнів. Основні - це перші три. Від них залежить багато чого. Решта - це закріплення ефекту і режиму.

НЕ ЗАОХОЧУЙТЕ ІГРАШКАМИ

Садок повинен бути в задоволення й інтерес. Інакше вам доведеться мати справу з істериками тоді, коли ви чогось не купите.

СИСТЕМАТИЧНІСТЬ

Якщо вирішили почати адаптувати дитину, відкладіть будь-які поїздки. Можна скорочувати тиждень до 4 днів, але не створювати умови хаосу, в яких складно орієнтуватися. Дитина все забуває, якщо ви ходили тиждень або навіть два й був результат, але ви поїхали - будьте готові все починати спочатку! Хтось піде, а хтось ні, навіть якщо вже все було чудово.

Бажаємо вашому малюкові радості від процесу спілкування і пізнання, а вашій родині - щастя та гармонії. Пам’ятайте - все обов’язково вийде!

Досвід Clever Kids: м’яка адаптація

Щоб дитина влилася в свій перший колектив успішно, в садках-школах Clever Kids ми розробили процедуру м’якої адаптації. Це злагоджені спільні дії педагогів, психолога та батьків, що дозволяють протягом 2-6 тижнів зацікавити дитину в відвідуванні садка без травм і сліз.

М’яка адаптація - це залучення дитини в простір і колектив через формування у неї довіри до них. Під час знайомства дитини з навчальним простором стає ясно, наскільки вона готова відвідувати садок або школу. На період адаптації наша команда розмовляє з дитиною в тій же манері, що й батьки, і малюк сприймає нову обстановку більш дружелюбно. Створюючи затишні для дитини умови, ми вибудовуємо з нею довірливі відносини і налаштовуємо до відвідування садка із задоволенням.

Адаптація відбувається крок за кроком в залежності від настрою і готовності дитини рухатися далі. Терміни повної адаптації варіюються для кожної дитини. В цілому, адаптація триває 6-8 тижнів, за умови, що вона не буде перервана.

Якщо ви сумніваєтеся в тому, що ваш малюк готовий до дитсадка - запрошуємо вас на тест-драйв дитячого садка Clever Kids для впевненого і спокійного старту. Разом з дитиною ви познайомитеся з садком і командою, з дитиною проведуть ігрове заняття-діагностику. В результаті ви отримаєте розгорнуті рекомендації, за якими параметрами ваша дитина готова або не готова відвідувати дитсадок, який вік найкращий для старту, і як ви можете підготуватися вдома, щоб адаптація тривала успішно. Залиште ваші контакти в формі зворотного зв’язку або зателефонуйте нам - ми з радістю запишемо вас на діагностику.

Інші статті блогу
20 Лютого 2024
В БІЗНЕС-ШКОЛІ МІМ СТАРТУЮТЬ ЧОТИРИ ПРОГРАМИ PRE-MBA!
Ставайте бізнес-лідерами нового формату разом з МІМ!
14 Лютого 2024
OPEN DOORS DAY by Clever Kids!
Шукаєте місце, де ваша дитина зможе розвиватися та весело проводити час? Clever Kids — ідеальний вибір!
10 Лютого 2022
Поради батькам першокласників: як підтримати дитину та допомогти їй адаптуватися до школи
Вступ до першого класу - один з найскладніших етапів в житті дитини. Це час адаптації до нових умов, фізичні та емоційні навантаження, що постійно зростають. Як зробити так, щоб навчання в першому класі не перетворилося на муку для дитини та всієї родини? Як допомогти першокласнику адаптуватися до школи й не втратити інтерес до занять?
Зареєструватися
11